fbpx

Partnerstwo i wspólne cele

Wyjątkowa rozmowa z Tomaszem von Mallek, reprezentantem firmy Elysee na rynku polskim

Proszę opowiedzieć o początkach współpracy między Elysee a MILEX.

Z sukcesami i obopólnym zadowoleniem współpracujemy od przeszło 5 lat. W momencie, gdy ścieżki obu naszych firm się zetknęły, jako Elysee skoncentrowaliśmy się na stałym poszerzaniu listy produktów, jakie wytwarzamy, a które są przydatne klientom MILEX podczas wykonywania instalacji nawodnieniowej. Początkowo zaczęliśmy od pojedynczych pozycji z naszej oferty, natomiast w tym momencie zaopatrujemy MILEX w pełen asortyment. Obecnie nie koncentrujemy się już na poszerzaniu gamy produktów, co na wzroście ilościowym sprzedaży.

Panos Protopapas, obecny CEO i syn założyciela Elysee, oraz Agata i Damian Łukasiewiczowie, współwłaściciele i członkowie zarządu MILEX

Panos Protopapas, obecny CEO i syn założyciela Elysee, oraz Agata i Damian Łukasiewiczowie, współwłaściciele i członkowie zarządu MILEX

Jak doszło do tego partnerstwa i jakie były główne motywacje z Państwa strony?

Produkty Elysee, zaprojektowane z myślą o trwałości, prostocie instalacji i długotrwałej wydajności, są opracowywane w ścisłej współpracy z użytkownikami końcowymi. MILEX jest bardzo blisko nich – nie tylko importuje elementy do systemów nawadniania, ale także sam je produkuje pod marką własną Watermil, do tego ściśle współpracuje z instalatorami czy firmami wykonawczymi. To zapewnia informacje zwrotne na temat naszego asortymentu z tak zwanej pierwszej ręki – w rezultacie możemy ciągle doskonalić jakość naszej oferty.

Ponadto współpraca z MILEX, czyli rodzinną firmą o krótkim łańcuchu decyzyjnym, dzięki któremu pewne decyzje biznesowe czy strategiczne można podejmować efektywnie, elastycznie, a przy tym szybko, jest po prostu komfortowa.

Co najważniejsze, od początku widzieliśmy wzrostowy potencjał drzemiący we współpracy z MILEX i nie zawiedliśmy się na tym przeczuciu. Co roku odnotowujemy zwiększający się wolumen sprzedaży naszych produktów – MILEX rośnie, a my chcemy rosnąć razem z nim.

Elementów biznesowych, które łączą Elysee z MILEX, jest chyba więcej?

To prawda. Obie firmy to przedsiębiorstwa rodzinne, podobnie długo istniejące na rynku – MILEX w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia, a Elysee świętuje 44 rok działalności.

Mamy silną pozycję na rynku systemów rurowych z tworzyw sztucznych i podobnie dbamy, by nasze produkty spełniały restrykcyjne normy. Dla przykładu, Elysee posiada certyfikaty najbardziej renomowanych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych, takich jak DVGW, OVGW, WRAS i KIWA. Wiem, że również MILEX posiada własne profesjonalne laboratorium, w którym na bieżąco kontroluje swoje wyroby na każdym etapie produkcji, niejednokrotnie przekraczając oczekiwania wynikające z norm.

Panos Protopapas, Agata i Damian Łukasiewiczowie oraz Antonis Protopapas, założyciel Elysée
Panos Protopapas, Agata i Damian Łukasiewiczowie oraz Antonis Protopapas, założyciel Elysee

Czy oferta MILEX obejmuje cały asortyment produktów Elysee? Jakie rozwiązania są najbardziej poszukiwane przez instalatorów i wykonawców?

We współpracy z MILEX koncentrujemy się na elementach niezbędnych w branży nawodnieniowej. Główny produkt to złączki kompresyjne (skręcane) do rur polietylenowych. Jest to m.in. seria PN10 Lambda, w zakresie od 20 do 63 mm.

Ważną częścią oferty jest również seria Zero Force, czyli tak zwane złączki do łatwego montażu, w dużych średnicach (w rozmiarach 75, 90 i 110 mm). To specjalne rozwiązanie techniczne ułatwiające prace w terenie – kształtkę wystarczy delikatnie odkręcić, wsadzić do niej rurę i po dokręceniu nakrętki całość połączenia jest w pełni funkcjonalna. Dzięki temu rozwiązaniu te złączki są niezwykle popularne wśród instalatorów, a przy tym tańsze o ok. 30% od podobnych wyrobów konkurencji.

Czy to cały asortyment?

Zdecydowanie nie. Na rynek polski dostarczamy za pośrednictwem MILEX także cały zakres złączek gwintowanych do nawodnień, obejm siodłowych do rur PE/PVC oraz złączek do linii i taśm kroplujących. W tym sezonie wprowadziliśmy np. nowe kształtki do linii kroplujących na tak click – gdy instalator w trakcie montażu usłyszy charakterystyczne kliknięcie, może być pewien, że kształtka została właściwie zamocowana i nie będzie przecieku.

Wszystkie wyżej wymienione produkty Elysee, cechujące się nowoczesnym, ergonomicznym kształtem i atrakcyjną kolorystyką, MILEX dystrybuuje w pełnej gamie asortymentowej i rozmiarowej. Co ważne, dzięki współpracy na dużą skalę możemy zadbać o konkurencyjne ceny oraz o stałe zatowarowanie – nawet czasy pandemii nie wpłynęły na dostawy wyrobów z naszych fabryk na Cyprze, więc klienci MILEX na bieżąco mogą liczyć na bardzo dobrą dostępność naszych produktów.

Czy w trakcie współpracy pojawiły się jakieś wyzwania lub trudności?

Model pracy ludzi z południa Europy nieco się różni od polskiego, ale muszę obiektywnie powiedzieć, że jakiś specjalnych trudności nie zauważyłem. Po pierwsze, traktujemy się po partnersku i otwarcie komunikujemy. Po drugie, nasza współpraca jest w pełni elastyczna – jeśli potrzebne są dodatkowe szkolenia produktowe ze strony Elysee, nie wahamy się ściągnąć specjalistów bezpośrednio z naszej cypryjskiej siedziby. Dzięki temu obie strony mają komfort działania.

Panos Protopapas, Damian Łukasiewicz oraz Tomasz von Mallek, przedstawiciel Elysée na polskim rynku

Panos Protopapas, Damian Łukasiewicz oraz Tomasz von Mallek, przedstawiciel Elysee na polskim rynku

Za co, z perspektywy czasu, Elysee ceni sobie współpracę z MILEX?

Jesteśmy silnymi, wiarygodnymi partnerami, dobrze znającymi rynek, na którym działamy. Nasza pozycja w branży już teraz jest mocna, ale ciągle istnieje potencjał do dalszych wzrostów. Łączymy swoje siły, by to osiągnąć.

Jednym z celów na przyszłość jest domknięcie tak zwanego product range, czyli oferowanie pełnej gamy modeli danego produktu – w ten sposób możemy przyciągać różne segmenty rynku i maksymalizować sprzedaż. Kolejna kwestia to większy nacisk na budowanie wśród klientów świadomości, że nasza oferta jest kompleksowa.

Gdybym na koniec miał wymienić trzy rzeczy, za które cenię współpracę z MILEX, byłyby to na pewno ambicje tej firmy, by stworzyć odpowiednie warunki do dalszego wspólnego wzrostu, ich lojalność oraz skuteczne promowanie naszej marki w Polsce.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów na niwie zawodowej.