fbpx
Szklarnie przemysłowe do uprawy roślin w zimie

Zimowe uprawy pod osłonami

Dla tradycyjnego rolnictwa zima to czas odpoczynku i przygotowania pól do kolejnego sezonu. Są jednak i tacy plantatorzy, którzy decydują się na całoroczną uprawę pod osłonami. Ich przychody osiągane ze sprzedaży plonów zimą są tym większe, im bardziej klienci pożądają uprawianych wówczas roślin.

Bukiet warzyw czy kwiatów? Oto jest pytanie!

W zimie pod osłonami z sukcesem uprawia się warzywa, np. ogórki i pomidory, które w przeciwnym wypadku o tej porze roku byłyby dostępne wyłącznie w postaci przetworów lub mrożonek, ewentualnie pochodziłyby z importu, co jest nieekologiczne i przeczy dbaniu o zrównoważony ślad węglowy.

Równie dużym powodzeniem cieszy się zimowa uprawa kwiatów. Już w styczniu i lutym następuje seria okazji do kwietnych żniw: Dzień Babci i Dziadka, walentynki i Dzień Kobiet. Strumieniami płyną wówczas wiązanki z ciętych róż, tulipanów czy wracających do łask goździków.

Popyt z nadwyżką bilansuje koszty

Zwiększony popyt umożliwia ustalanie cen, które z nawiązką rekompensują koszty energii elektrycznej potrzebnej do oświetlania i ogrzewania uprawy pod osłonami. Kolejna składowa rachunków to woda – stosując przemyślany, skuteczny i oszczędny sposób nawadniania roślin, znacząco można ograniczyć swoje wydatki na ten cel.

Kroplownik, filtr wody i dozownik nawozów – team doskonały

Dobre nawadnianie to przede wszystkim precyzyjne podawanie wody tam, gdzie jest ona potrzebna, to znaczy w pobliże systemu korzeniowego, i w takich ilościach, jakie roślina potrafi przyswoić. Doskonale nadają się do tego kroplowniki kompensacyjne gwarantujące precyzyjne dozowanie wody nawet w długich ciągach. Szczególnie dobre rezultaty można osiągnąć, stosując kroplowniki Supertif, współpracujące z kroplospływami. Uzupełnieniem zestawu będą rury polietylenowe MILEX oraz wężyki PCV do kroplowników.

Kroplowniki Supertif mają funkcję automatycznego przepłukiwania, jednak by uzyskać pewność ciągłej, wolnej od awarii pracy należy odpowiednio przygotować wodę. Najlepszym rozwiązaniem są filtry, na przykład siatkowe albo dyskowe, zatrzymujące zanieczyszczenia, które mogłyby zatkać emitery i spowodować straty w wyniku przesuszenia roślin. Bardzo dobre parametry mają filtry Watermil. Skuteczne, do tego proste w montażu i eksploatacji, dobrze posłużą nam przez wiele sezonów.

Tam, gdzie zainstalowano system nawadniający, warto pomyśleć o fertygacji. Nawożenie podczas nawadniania umożliwia oszczędne dozowanie nawozów, czyni ten proces szybszym i bardziej efektywnym. Jest to banalnie proste – wystarczy rozbudować instalację o jeden dodatkowy element, czyli dozownik nawozów. Mogą to być urządzenia firmy Dosatron lub Tefen, dostępne w wielu wariantach różniących się m.in. wydajnością.

Spokój na lata – bezcenny!

Jednorazowa inwestycja w wysokiej jakości urządzenia i materiały będzie przynosiła korzyści przez wiele lat. Niezawodna instalacja to zawsze gwarancja spokoju i braku niechcianych niespodzianek. Chcesz uniknąć awarii? Postaw na materiały najwyższej jakości, o wystarczającej wytrzymałości mechanicznej, ale i w rozsądnej cenie. Takie właśnie elementy nawadniania, w tym m.in. produkty wymienione w artykule, dostarcza firma MILEX. Zapraszamy do współpracy z nami.