fbpx
Projektowanie systemów nawadniania

Projekt to podstawa – projektowanie to sztuka.

System nawadniania może być prosty jak wąż ogrodowy podłączony do kranu albo skomplikowany jak instalacja złożona z kilku alternatywnych ujęć wody, systemu filtrów, pomp, zaworów, sterowników, taśm kroplujących i drobniejszego osprzętu.

Wiele gospodarstw i przedsiębiorstw, rozwijając działalność, zwiększając areał, budując kolejne szklarnie, przebywa drogę od węża ogrodowego do skomplikowanego systemu. Bez względu na to, jak proste lub skomplikowane jest nawadnianie, zawsze pozostanie dla nich jednym z narzędzi niezbędnych do osiągnięcia sukcesu: poprawy jakości i wydajności uprawy roślin.

Postaw na dobry projekt

Osiągnięcie sukcesu wymaga zdobywania nowej wiedzy i umiejętności z dziedziny botaniki, chemii, genetyki, śledzenia trendów na rynku, podejmowania decyzji biznesowych. Zagłębianie się w zagadnienia czysto techniczne, jak napędy otwierające okna w szklarni albo szczegóły działania systemu nawadniającego zazwyczaj nie ma sensu, a w każdym razie brakuje na nie czasu. Lepiej zostawić to zawodowcom.

Budowa instalacji nawadniającej powinna być oparta na dobrym projekcie. Dobrym, to znaczy uwzględniającym możliwości i potrzeby przedsiębiorcy, rodzaj upraw, planowany kierunek i tempo rozwoju upraw, ciśnienie i wydajność źródła wody czy zapotrzebowanie na wodę. Chodzi o to, żeby uniknąć niepotrzebnych wydatków, na przykład gruntownego przebudowywania raz wykonanej instalacji, jeśli po kilku latach wzrośnie zapotrzebowanie na wodę albo jeśli oprócz nawadniania zechcemy użyć instalacji do nawożenia roślin.

Specjalista z doświadczeniem

Rozsądnym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalisty, który ma duże doświadczenie w projektowaniu instalacji nawadniających i potrafi znaleźć optymalne rozwiązanie na dziś i na przyszłość. Przedsiębiorcy, których potrzeby są umiarkowane lub małe, mogą obawiać się kosztów takiego projektu. W rezultacie wykonują instalację samodzielnie, bez przygotowania i doświadczenia. Wielu z nich, prędzej czy później, staje w obliczu problemów wynikających z trudnych do wyeliminowania błędów planowania i wykonania.

Interesujące rozwiązanie proponuje firma Milex. Dystrybutor współpracujący z światowymi liderami w produkcji urządzeń do nawadniania zawsze zatrudniał profesjonalistów doskonale znających sprzedawany sprzęt, materiały oraz know-how. Teraz Milex poszedł krok dalej i bierze na siebie wykonanie profesjonalnego, przemyślanego projektu instalacji nawadniającej. W przypadku upraw szklarniowych i pod osłonami system nawadniania musi być połączony z odpowiednim doświetleniem upraw, szczególnie w okresie zimowym. Zespół specjalistów Milex dzięki wieloletniemu doświadczeniu może zaprojektować szklarnię dostosowaną do potrzeb upraw oraz zrealizować jej budowę.

Kompleksowe podejście

Oświetlenie jest bardzo ważne również w ogrodzie, gdzie pełni przede wszystkim funkcję estetyczną – pozwala podkreślić architekturę budynków, stworzyć przyjemny klimat w przestrzeniach służących do celów towarzyskich (altanach czy tarasach). Oświetlone przejścia, podjazd czy brama do posesji podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania. Eksperci Milex zaprojektują oświetlenie ogrodu i zaproponują najlepsze rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Z myślą o kompleksowej opiece nad przestrzenią ogrodu, firma oferuje również roboty koszące – to inteligentne kosiarki, które samodzielnie i automatycznie koszą trawę, pracując w zaprogramowanych przedziałach czasu, w przemiennych cyklach koszenia i ładowania.

Zatrudnieni w nowym dziale specjaliści mają wymagane uprawnienia projektowe i doskonale znają możliwości i specyfikę produktów oferowanych przez Milex. Dlatego mogą zaproponować rozwiązania zoptymalizowane nie tylko pod kątem wydajności i niezawodności, ale również ceny. Co więcej, projekt jest bezpłatny, jeśli materiały i urządzenia do jego realizacji zostaną zakupione w firmie Milex.