fbpx

Nawadnianie uprawy jest sztuką optymalizacji

Kluczem do sukcesu w nawadnianiu jest ustalenie i podawanie takiej ilości wody, która zapewni roślinom dobrostan, a rolnikowi obfite zbiory wysokiej jakości plonów.

Każde odchylenie powoduje straty. Zbyt mała podaż wody prowadzi do usychania roślin, zbyt duża do chorób, uszkodzeń systemu korzeniowego, gnicia. Bardzo uciążliwym i kosztownym skutkiem ubocznym przesadnego nawadniania jest przyspieszona erozja i wyjaławianie gleby.

Grunt to… gleba!

O jakości gleby decyduje kilka czynników. Wśród nich znajduje się odczyn pH oraz zasobność w substancje mineralne i odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Gleba idealna miałaby ich pod dostatkiem, w rzeczywistości jednak uprawianie ziemi oznacza nieustanne dążenie do zachowania jej optymalnego składu. Najlepiej, jeśli odpowiada on specyficznym potrzebom konkretnych gatunków i odmian roślin.

Nawóz na dobre wzrosty

Ziemia przeznaczona pod uprawę z czasem wyczerpuje swoje zasoby. Wtedy przychodzi pora na nawożenie, wapnowanie i inne zabiegi, których istotą jest przywrócenie równowagi. Utrata niezbędnych substancji następuje w wyniku pobierania ich przez rośliny (co jest w oczywisty sposób uzasadnione), ale nie tylko. Wymierne straty powoduje wypłukiwanie ich przez ulewne deszcze lub nadmierne nawadnianie.

Woda – podaż i popyt

Z pogodą nie da się walczyć, ale dostosowanie podaży wody do faktycznych potrzeb roślin leży w zasięgu możliwości właściciela upraw i przynosi wiele korzyści. Zmniejszona podaż precyzyjnie dostarczanej wody to niższe koszty energii elektrycznej lub paliwa, jakie są zużywane podczas pompowania, mniejsze obciążenie naturalnych zbiorników wody, dłuższy okres eksploatacji zraszaczy, armatek wodnych, filtrów itp.

Nawadnianie szyte na miarę

Precyzyjne dozowanie wody zaczyna się od rozpoznania warunków wyjściowych, czyli kontroli wilgotności gleby przy pomocy czujników współpracujących ze sterownikiem instalacji nawadniającej. Interesującym i skutecznym rozwiązaniem są czujniki mierzące wilgotność na różnej głębokości. Dzięki nim można ustalić moment, w którym woda dotarła wystarczająco głęboko, żeby wyłączyć nawadnianie.

Z kolei połączenie danych o stanie gleby z informacjami o pogodzie (obecnej i przewidywanej w prognozach krótkoterminowych) umożliwia unikanie zbędnego uruchamiania instalacji na godzinę przed burzą połączoną z intensywnymi opadami deszczu. Czy to oznacza, że musimy z napięciem śledzić prognozy pogody i trzymać rękę na kurku z wodą? Bynajmniej! Wystarczy, że zainwestujemy w Solar Sync – zaawansowany czujnik pogodowy, który umożliwia automatyczne korekty pracy systemu nawadniania na podstawie wartości ewapotranspiracji obliczanej w oparciu o lokalne warunki atmosferyczne. Solar Sync integruje ponadto czujnik deszczu Rain-Click™ i czujnik zamarzania Freeze-Clik®, dzięki czemu system może zostać bezzwłocznie wyłączony w przypadku wystąpienia opadów deszczu lub niskich temperatur.

Plant sprouts in the field and farmer is watering it; pansy seedlings in the farmer’s garden , agriculture, plant and life concept (soft focus, narrow depth of field)

Prosto do korzeni

Precyzyjne nawadnianie oznacza podawanie wody dokładnie tam, gdzie jest potrzebna: w pobliże systemu korzeniowego. Doskonale nadają się do tego linie kroplujące wyposażone w wysokiej jakości emitery dawkujące wodę z doskonałą precyzją.

Każda instalacja nawadniająca powinna być zasilana wodą dobrej jakości, oczyszczoną z piasku, cząstek organicznych, osadów. Dlatego pierwszym ogniwem instalacji nawadniającej musi być filtr albo bateria filtrów. W zależności od wydajności całej instalacji należy dobrać filtry o wystarczającej wydajności, przepłukiwane ręcznie, automatycznie albo półautomatycznie. W większych instalacjach optymalnym rozwiązaniem są baterie filtrów, w których wybrany filtr można czyścić wstecznym prądem wody, nie przerywając pracy całego zestawu. W przypadku ujęć ze zbiorników naturalnych dobrym rozwiązaniem są filtry żwirowe poprzedzone kratkami uniemożliwiającymi zasysanie większych obiektów.

Asortyment filtrów marki Watermil umożliwia optymalne dopasowanie odpowiedniego urządzenia do potrzeb niemal każdej instalacji nawadniającej i gwarantuje długą, niezawodną pracę całego systemu.

Jeśli potrzebujesz pomocy z doborem konkretnego modelu, doradcy firmy Milex chętnie Ci w tym pomogą.