fbpx

Jak właściwie dobrać system nawodnienia do upraw?

Odpowiedni system nawodnienia ma istotny wpływ na jakość i ilość plonu. Niewłaściwie dopasowany może spowodować opóźnienia w zbiorach, a nawet wystąpienie określonych chorób roślin.

Jedną z najważniejszych kwestii jest zoptymalizowanie podawanych dawek wody, które powinno uwzględniać potrzeby wodne roślin. Zależą one od rodzaju nasadzeń i ich gęstości, od budowy roślin, ale też od średniej temperatury, sumarycznej ilości opadów, ewapotranspiracji czy poziomu wilgotności gleby. Dobieranie rozwiązań w zakresie nawodnienia powinno uwzględniać technikę nasadzeń: uprawy mogą być prowadzone tradycyjnie, na podniesionych zagonach oraz pod osłonami. Należy także uwzględniać rodzaj gleby. Wpływa ona bowiem na prawidłową dystrybucję wody i doprowadzenie jej do strefy korzeniowej. Im gleba lżejsza, tym bliżej siebie powinny być rozmieszczone emitery.

Bezpośrednio do korzenia

Do małych upraw można używać zraszaczy drobnokroplistych, do dużych najczęściej używa się zraszaczy polowych, które mają kilka wad. Polewanie roślin od góry nie zawsze przynosi oczekiwany efekt, może też uszkodzić delikatne liście. Do tego zraszacze mogą powodować dużą wilgotność, a to z kolei może opóźniać zbiory, sprzyjać rozwojowi chorób i ograniczać ewapotranspirację. Na polach uprawnych najlepiej sprawdzają się systemy kroplowe. Pozwalają one na dostarczanie odpowiedniej dawki wody bezpośrednio do strefy korzeniowej. To najbardziej precyzyjne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć straty wody.

Imitacja deszczu

W przypadku warzyw i owoców sezonowych najczęściej stosowane są taśmy kroplujące. To stosunkowo tanie i bardzo wygodne rozwiązanie. Do upraw wielosezonowych (np. borówki amerykańskiej) czy większych plantacji zaleca się nieco droższe rozwiązanie – linie kroplujące. Nawadnianie kroplowe eliminuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych spowodowanych uderzeniami kropli, a także ryzyko porażenia upraw grzybami oraz innymi chorobami. W przypadku nawadniania warzyw sprawdzić mogą się deszczownie, które imitują naturalne opady deszczu. Trzeba jednak pamiętać, że efektywne zraszanie mogą utrudniać podmuchy wiatru.

Wygoda i oszczędność Planując instalację systemu nawadniania, warto rozważyć instalację automatycznych systemów nawadniania. Pozwalają one na racjonalne i skuteczne nawadnianie, z uwzględnieniem wilgotności gleby i ilości opadów, a także umożliwiają ustawienie częstotliwości nawadniania. Poprawne działanie każdego systemu nawadniającego zależy od właściwego doboru poszczególnych urządzeń już na etapie projektowania. Dlatego warto powierzyć to specjalistom. Eksperci z firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania nie tylko dobiorą odpowiednie rozwiązania, projektując kompletny system nawadniania, ale i udzielą wskazówek odnośnie jego użytkowania i konserwacji.