fbpx

Hydrawise – inteligentne nawadnianie

Wśród wielu sterowników nawadniania produkowanych przez firmę Hunter szczególnie interesujące są urządzenia oznaczane jako Hydrawise Ready. Należą do nich sterowniki serii X2 (po wyposażeniu w opcjonalny moduł WiFi WAND), sterowniki PRO-C (po zainstalowaniu panelu przedniego HPC) oraz sterowniki PRO-HC, HC, HPC i HCC. Z systemem współpracują także dedykowane przepływomierze.

Wszystkie te urządzenia mogą pracować samodzielnie, tak jak tradycyjne sterowniki, albo skorzystać z usługi sieciowej Hydrawise udostępnianej przez firmę Hunter. Różnica polega na tym, że w trybie pracy indywidualnej sterownik można obsługiwać za pomocą przycisków umieszczonych na panelu sterowania, albo używając jednego z pilotów firmy Hunter. Wymusza to obecność w miejscu instalacji sterownika, co może być kłopotliwe przy dużej liczbie obsługiwanych urządzeń zainstalowanych w różnych lokalizacjach, u różnych klientów.

Dostęp do Hydrawise uzyskuje się po połączeniu sterownika z Internetem za pomocą modułu WiFi. Trzy podstawowe korzyści wynikające z zalogowania się do Hydrawise to:

  • monitorowanie stanu systemu nawadniającego i sterowanie nim z dowolnego miejsca na świecie (o ile jest tam dostępny Internet)
  • wykorzystanie do sterowania danych pogodowych pobieranych z serwisu Weather Underground
  • możliwość zarządzania sterownikami klientów z jednego konta instalatora.

Po określeniu miejsca instalacji sterownik korzystający z usługi Hydrawise otrzymuje informacje o pogodzie zebrane z najbliższych stacji pogodowych. Na ich podstawie może zdecydować o zmniejszeniu ilości podawanej wody w pochmurny dzień i zwiększeniu w czasie upałów, całkowitym wyłączeniu zraszaczy i linii kroplujących podczas deszczu itp. W ten sposób właściciel instalacji uzyskuje optymalne warunki uprawy roślin a jednocześnie oszczędza wodę, energię elektryczną i pieniądze.

Hunter przygotował dla użytkowników końcowych dwa modele korzystania z serwisu: bezpłatny o nazwie Home i wymagający opłaty Enthusiast. Różnice dotyczą liczby dostępnych stacji pogodowych a więc i dokładności prognoz (tylko stacje lotniskowe lub wszystkie dostępne w sieci Weather Underground – ponad 100 tys. stacji pogodowych), zakresu raportów przechowywanych w historii sterownika (30 lub 365 dni), miejsca do przechowywania plików na serwerze (25MB lub 100MB), liczby definiowanych użytkowników (1 lub 5), obsługiwanych kontrolerów (3 lub 5) i objętości grafiki przypisywanej do stref (25 MB lub 100 MB).

Sieć stacji pogodowych Weather Underground stale się rozbudowuje, więc z każdym miesiącem wzrasta dokładność wskazań aktualnej pogody i trafność prognoz. Klienci mogą aktualizować oprogramowanie zainstalowane w sterownikach (firmware), otrzymują też na bieżąco nowe wersje oprogramowania Hydrawise uwzględniające udoskonalenia wprowadzane przez firmę Hunter. Dzięki temu raz kupiony sterownik jest ciągle udoskonalany i wzbogacany o nowe funkcje. Żeby posiadać aktualną wersję urządzenia nie trzeba kupować nowego sprzętu, wystarczy zaktualizować oprogramowanie.