fbpx

Filtracja i wpływ złej jakości wody na działanie systemu nawadniania

Nawadnianie upraw coraz częściej staje się koniecznością. Nawet tam, gdzie jeszcze niedawno wystarczały opady atmosferyczne, dzisiaj, aby zapewnić optymalną podaż wody, potrzebne jest nawadnianie, stałe lub okresowe. Rosnące problemy z dostępem do wody sprawiają, że trzeba sięgać po nowe źródła, także te, które ze względu na swoją specyfikę, między innymi obecność zanieczyszczeń, dotychczas pomijano.

Lepiej filtruj

Jakość wody ma niebagatelny wpływ nie tylko na uprawy, ale i system nawadniania. Szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia są systemy kroplowe. Woda czerpana ze zbiorników otwartych zawiera zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne: piasek, obumarłe części roślin i zwierząt, a także biologiczne — glony, bakterie. Natomiast woda pochodząca ze studni głębinowych często zawiera duże ilości związków Fe, Mn, Ca i Mg, które mogą blokować kroplowniki. Nawadnianie kroplowe wymaga dokładnej filtracji elementów stałych w wodzie, emitery mogą być zapychane także przez rozwijające się w instalacji bakterie. Odpowiednia filtracja wody jest konieczna również w przypadku systemów mikrozraszania, gdzie zanieczyszczenia mechaniczne mogą łatwo doprowadzić do zablokowania dysz. Mniej wymagające pod względem jakości wody są deszczownie, w przypadku których drobne zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne nie zagrażają systemowi nawadniania.

Zanieczyszczona woda przyspiesza zużycie części pomp, zaworów sterujących, zatyka otwory w taśmach kroplujących. Każda usterka ma niebagatelne konsekwencje: koszty części zamiennych czy robocizny to tylko początek. Jeśli przerwa w dostawie wody jest dłuższa, trzeba doliczyć wartość strat w uprawach (ilości i jakości upraw).

Skorzystaj ze skutecznych rozwiązań

Metody filtrowania są coraz bardziej skuteczne, a koszt zakupu, montażu i eksploatacji urządzeń mieści się w rozsądnych granicach. Zaprojektowanie i wykonanie dobrego filtra nie jest łatwe, dlatego na rynku jest stosunkowo mała grupa wytwórców – liderów szukających nowych dróg, oraz rzeszę firm, które w mniej lub bardziej udany sposób wdrażają rozwiązania opracowane przez wiodących producentów.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że koszt instalacji filtrów będzie się amortyzował przez pewien czas, wskazane byłoby skorzystać z najnowszych i najskuteczniejszych rozwiązań oferowanych przez czołowych producentów. Taki cel przyświeca firmie Milex, importerowi i dystrybutorowi urządzeń do systemów nawadniających. Ponad 36 letnie doświadczenie w produkcji i handlu doprowadziło do tego, że w ofercie można znaleźć najlepsze i sprawdzone filtry zapewniające wodę doskonałej jakości.

Wybierz najlepszy filtr

Wybór sposobu filtracji zależy od rodzaju zanieczyszczeń, mogą to być zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne lub osady mineralne wytrącające się z rozpuszczonych w wodzie związków. Milex oferuje wiele rodzajów filtrów: żwirowe (przeznaczone do filtracji wody z rzek, jezior, basenów i zasobów wodnych zawierających materiały organiczne), siatkowe (stosowane do filtrowania wody w nawadnianiu pól uprawnych i terenów zielonych, o niewielkiej skali i małym przepływie), dyskowe (przeznaczone do filtracji wody przy nawadnianiu pól uprawnych, terenów zielonych, wykorzystywane także w zastosowaniach przemysłowych) i automatyczne (idealne rozwiązaniem dla filtracji rolnej i komunalnej). Każdy dostępny jest w wariantach różniących się przepustowością, konstrukcją systemu płukania, stopniem zaawansowania układów automatycznego sterowania (od obsługiwanych ręcznie po sterowane w całości przez sterowniki). Sprzedawcy i projektanci służą pomocą w wyborze najlepszego rozwiązania.

Klienci zazwyczaj dobrze wiedzą, ile wody potrzebują, jakim dysponują budżetem i jak bardzo zależy im na długotrwałej, nieprzerwanej pracy filtrów pomiędzy kolejnymi procedurami płukania lub wymiany wkładów. Gorzej jest z identyfikacją problemu, dlatego pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Dopiero na podstawie wyników badań fizykochemicznych można ustalić, jakie powinny być parametry wkładu filtracyjnego.

Firma Milex oferuje szeroką gamę najwyższej jakości filtrów dostosowanych do różnych typów upraw. Specjaliści firmy, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zapewniają profesjonalne doradztwo w doborze indywidualnych rozwiązań dla każdego klienta, dopasowanych do źródła wody, rodzaju uprawy i systemu nawadniania.