fbpx
Uprawa szklarniowa

Czym jest fertygacja i dlaczego warto ją stosować w swoich uprawach?

Fertygacja łączy nawadnianie z nawożeniem, pozwalając zwiększyć plony i uzyskiwać produkty o wysokiej wartości biologicznej. Aby prawidłowo ją wykonywać, przed instalacją systemu należy wykonać analizę wody oraz gleby.

Fertygacja polega na jednoczesnym nawożeniu i nawadnianiu roślin. Najczęściej stosowana jest w profesjonalnych uprawach warzyw, roślin ozdobnych i owocowych. Dzięki niej rośliny otrzymują odpowiednią dawkę nawozu, dopasowaną do etapu wzrostu, bezpośrednio w obręb korzeni. Pozwala to uzyskać większe plony i produkty o większej wartości biologicznej.

Analiza wody i gleby

Aby fertygacja przyniosła oczekiwany efekt, przed instalacją systemu należy wykonać analizę wody i gleby. W przypadku wody ważne jest sprawdzenie jej odczynu (pH) i określenie poziomu węglowodanów. W przypadku gleby najważniejszy jest wskaźnik pH, gdyż znajomość tego parametru pozwala dobrać najodpowiedniejsze składniki mineralne dla konkretnych roślin.

Automatyczny system nawadniania

Fertygację stosuje się w połączeniu z systemami automatycznego nawadniania (np. kropelkowego). Instalacja nawadniająca powinna być wyposażona w odpowiednio dobrany system filtracji oraz urządzenie do podawania nawozów, które niejednokrotnie stanowi serce całego układu (np. mikser nawozowy). Nowoczesne urządzenia sterują czasem otwierania, zamykania oraz nawadniania poszczególnych sekcji. Na bieżąco kontrolują też, dzięki odpowiednim sondom, wskaźniki EC i pH, umożliwiając dostarczanie odpowiedniej mieszanki. W naszej ofercie znajdują się także zasilane wodą pompy dozujące Tefen MixRite. To linia proporcjonalnie dozujących pomp z napędem wodnym stosowanych w celu zapewnienia precyzyjnego dawkowania dodatków bezpośrednio do wody lub innych cieczy, o różnych prędkościach przepływu, stosunkach podawania i zakresach ciśnienia. Pompy dozujące Tefen pozwalają na mniejsze straty przy jednocześnie lepszej mieszance nawozów.

Odpowiedni dobór nawozów

Fertygacja jest o wiele bardziej efektywna niż tradycyjne podawanie nawozów, czyli tzw. nawożenie posypowe. Nawozy w odpowiednim stężeniu rozcieńczone w wodzie są o ponad 50% lepiej przyswajane przez rośliny, dlatego zawsze warto rozważyć wykorzystanie takiego systemu na polach uprawnych. Wysoką równomierność rozprowadzania nawozów możemy uzyskać tylko przy prawidłowo zaprojektowanej i starannie wykonanej instalacji nawodnieniowej. W przypadku korzystania z fertygacji bardzo ważne jest odpowiednie dobranie nawozów. W fertygacji korzysta się tylko z nawozów w pełni rozpuszczalnych. Użycie innych może powodować zablokowanie kroplowników lub dysz minizraszaczy. Rozważając chęć wykorzystania fertygacji, warto omówić szczegóły ze specjalistami. Eksperci z firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania zawsze służą fachową poradą i pomagają klientom w doborze najlepszych rozwiązań.