fbpx

Co zrobić, żeby mieć piękny trawnik?

Trawnik to wizytówka ogrodu. Aby wyglądał jak z katalogu, trzeba nie tylko odpowiednio go zaprojektować, ale i regularnie pielęgnować. Obecnie, kiedy coraz więcej osób narzeka na brak czasu, warto wspomagać się nowoczesnymi rozwiązaniami.

Posiadanie pięknego trawnika wymaga zaangażowania. Aby osiągnąć sukces, nie wystarczy tylko regularnie kosić trawnik. Należy zadbać o odpowiednią kulturę gruntu, kompleksowe nawożenie, dostarczenie odpowiedniej ilości wody oraz regularne koszenie (min. 2 razy w tygodniu). Trawnik to kropka nad „i” każdego ogrodu. Wykonuje się go na samym końcu, po wybudowaniu małej architektury, nasadzeniu roślin, wykonaniu odpowiednich instalacji. Dlatego już przed założeniem trawnika trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób będzie on pielęgnowany. Na jak najwcześniejszym etapie warto także podjąć decyzję o zainstalowaniu automatycznych systemów nawadniania.

Automatyczne systemy nawadniania – wygoda i oszczędność

W nowoczesnych ogrodach automatyczne systemy nawadniania są już standardem. Wiele firm zajmujących się profesjonalnym zakładaniem ogrodów nie daje gwarancji na trawniki czy nasadzenia, jeśli ogród nie jest wyposażony w systemy automatycznego nawadniania. Pozwalają one utrzymać trawnik w nienagannym stanie i są rozwiązaniem bardzo wygodnym. Nowoczesnymi systemami nawadniającymi można już dzisiaj sterować zdalnie za pośrednictwem internetu, a nad prawidłową pracą całego systemu czuwa sterownik z czujnikiem opadu, nasłonecznienia i wilgotności. Bazując na otrzymywanych danych, czujnik decyduje, kiedy system powinien się uruchomić. Wystarczy odpowiednio zaprogramować sterownik i nie trzeba już zastanawiać się, czy trawnik jest odpowiednio często podlewany.

Trawniki wyposażone w automatyczne systemy nawadniania są o wiele trwalsze i mniej podatne na deptanie, co przekłada się również na ich dłuższą żywotność. Bardzo ważne jest również to, że automatyczne nawadnianie pozwala na zmniejszenie zużycia wody nawet o 50% w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem. Do nawadniania terenów przydomowych polecany jest szczególnie sterownik Hunter HC wyposażony w wi-fi i oprogramowanie Hydrawise, a w przydomowych ogrodach dobrze sprawdzają się sterowniki zasilane baterią. Jest to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy na etapie budowy domu nie zaplanowano możliwości poprowadzenia przez ścianę budynku kabli łączących sterownik z elektrozaworami. Sterownik bateryjny może zostać umieszczony w studzience elektrozaworowej.

Nawożenie zintegrowane z nawodnieniem

Niezwykle istotne jest odpowiednie nawożenie trawników. W zależności od wybranych mieszanek powinno się to robić nawet kilka razy w sezonie. Odpowiednio dobrane nawozy powinny ograniczać przenikanie azotu do środowiska, gleb i wód gruntowych oraz zawierać jak najwięcej mineralnych i organicznych składników odżywczych.

Nowoczesne nawozy mineralno-organiczne WATERMIL to produkty, które, oprócz kompleksowego odżywiania trawnika, wpływają jednocześnie na biostymulację mikrożycia glebowego (biostymulator ONYX) i intensyfikują procesy fotosyntezy i produkcji chlorofilu (dzięki dodatkom z alg morskich Ascophylum Nodosum).

Dzięki temu nawozy wieloskładnikowe są lepiej przyswajane, a trawniki są bardziej odporne na choroby, niedobór wody i wysokie temperatury. Z kolei dodatki z alg morskich sprawiają, że trawnik uzyskuje naturalny, soczystozielony kolor. Można także zaobserwować tendencję do wyrównywania koloru na trawnikach o nierównomiernie przygotowanym profilu glebowym czy nierównomiernie dystrybuowanej wodzie.

Jeśli dysponujemy mniejszą ilością czasu, warto rozważyć zakup nawozów o wydłużonym okresie działania (nawet do 3 miesięcy) lub instalację automatycznych systemów nawożenia, zintegrowanych z systemem nawadniania. Dobry nawóz o długim okresie działania i niskiej dawce na m2 wiąże się również z oszczędnościami finansowymi.

Roboty koszące PROTECH25i firmy ZCS Zuchetti

Do pielęgnacji trawników wykorzystuje się m.in. roboty koszące. Przewagą większości robotów koszących nad tradycyjnymi kosiarkami spalinowymi jest mniejsze zużycie energii, niższy poziom hałasu i mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Roboty drobno koszą trawę, a źdźbła pozostają równomiernie rozłożone na powierzchni, dzięki czemu przekształcają się w naturalny nawóz. Robot koszący pozwala zmniejszyć ilość używanego nawozu i wody potrzebnej do nawodnienia trawnika. Największą jednak zaletą tych urządzeń jest systematyczność, dzięki której trawnik zawsze wygląda perfekcyjnie.

Firma MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania oferuje wszystko, co jest potrzebne do utrzymania trawnika w dobrej kondycji: doskonałe rozwiązania technologiczne w zakresie nawadniania, szeroką gamę nawozów oraz roboty koszące PROTECH25i – L25i i S25i z dotykowym wyświetlaczem i systemem nawigacji. To wszystko pozwala cieszyć się pięknym trawnikiem nawet wówczas, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na regularną jego pielęgnację.