fbpx

System nawadniający do pól golfowych i boisk

Pola golfowe i boiska sportowe muszą charakteryzować się nienaganną powierzchnią. Niewłaściwie przygotowana powierzchnia może utrudniać grę zawodnikom, wpływając na osiągane przez nich wyniki.

Golf w Polsce cieszy się rosnącą popularnością, choć daleko nam jeszcze do innych krajów europejskich. Z danych Polskiego Związku Golfa wynika, że po kij golfowy regularnie sięga 60 mln ludzi na sześciu kontynentach. Gra w golfa wymaga doskonale przygotowanych powierzchni. Stan techniczny pola golfowego to jeden z czynników wpływających na sukcesy graczy, dlatego bardzo istotne są wszystkie zabiegi, mające na celu zachowanie murawy w doskonałej kondycji: zarówno nawożenie, kultywacja gruntu, regularne koszenie, jak i dostarczanie odpowiedniej ilości wody. 

Odpowiednia moc i zasięg

Pola golfowe, z racji specyficznego charakteru, spadków i wzniesień terenu, wymagają indywidualnego podejścia do każdego projektu i stosowania specjalnych rozwiązań. Za właściwe nawodnienie na polach golfowych odpowiadają zraszacze, które powinny gwarantować strumień wody o odpowiedniej wydajności i zasięgu. Pole golfowe to olbrzymia inwestycja i duże przestrzenie do pokrycia wodą – taki system to często ponad 100 sekcji, w związku z czym najczęściej stosuje się sterowanie dekoderowe. Pozwala ono na zarządzanie tak dużą liczbą sekcji z jednego urządzenia i wymaga znacznie mniejszej ilości przewodów. Duże przestrzenie podlewa się zraszaczami z wbudowanym elektrozaworem, które oferują duże promienie zasięgu, ale mają również duże wydatki wody. Dla mniejszych przestrzeni na polach golfowych (np. miejsca treningowe) stosuje się zraszacze rotacyjne o średnim i dużym zasięgu. 

Jednymi z najpopularniejszych urządzeń stosowanych na polach golfowych są zraszacze marki Hunter. W zależności od miejsca na polu i obszaru, który ma być nawodniony, stosuje się różne typy zraszaczy o zróżnicowanym zasięgu, zakresie pracy i wydajności, np. G990 – zraszacz pełnoobrotowy, G995 – zraszacz sektorowy, G885 – zraszacz z możliwością pracy sektorowej oraz pełnoobrotowej oraz innowacyjnym systemem regulacji kąta. Całą instalacją zarządza najczęściej sterownik dekoderowy. 

Źródło wody kluczem do sukcesu

Odpowiednie nawodnienie ma także znaczenie w przypadku boisk sportowych, dlatego w tym przypadku również doskonale sprawdzają się zraszacze marki Hunter. Dla dużych terenów sportowych zaleca się zraszacze typu Hunter G990 czy Hunter G880. Takie zraszacze serwisuje się od góry. To oznacza, że jeżeli urządzenie ulegnie uszkodzeniu, z łatwością będzie można usunąć usterkę, bez konieczności wykopywania urządzenia czy dewastowania murawy. Częstym wymogiem dla boisk są pokrywy trawiaste zraszacza. Jako opcję mają je zraszacze: i40, i50, G990, G880. Na boiskach sportowych problemem są zwykle odpowiednio wydajne źródła wody. Jeśli boisko nie musi spełniać wymogów stadionowych, czyli może mieć tylko dwa zraszacze w płycie boiska, a mamy do czynienia z nisko wydajnym źródłem wody, to warto pomyśleć o rozwiązaniu opartym o większą liczbę zraszaczy o mniejszym zasięgu, a co za tym idzie – niższym zużyciu wody. Wtedy system dzieli się na większą liczbę sekcji i można go zbudować na źródle wody o niższej wydajności. 

Boiska sportowe i pola golfowe to duże obiekty, duże przestrzenie do nawodnienia – używamy zatem zraszaczy o dużych promieniach zasięgu, by optymalną liczbą urządzeń odpowiednio daną przestrzeń nawilżyć. Duże promienie zasięgu generują duże wydatki wody, zatem źródło wody musi się cechować dużą wydajnością i odpowiednim ciśnieniem. W przypadku pól golfowych stosujemy zbiorniki wodne lub studnie głębinowe z zastosowaniem odpowiednich stacji pompowych i filtrujących pozwalających na osiągnięcie odpowiednich wydajności i ciśnienia wody. Boiska zasilane są zwykle przyłączami hydrantowymi połączonymi ze stacjami pompowymi. 

Zraszacze marki Hunter dostępne są w ofercie firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania. Sprzedawcy i projektanci służą pomocą w wyborze najlepszego rozwiązania dopasowanego do wielkości pola golfowego czy boiska, a także w zakresie zarządzania systemem zraszaczy.