fbpx

Rodzaje zraszaczy

Zraszacze należą do najważniejszych elementów każdej instalacji nawadniającej (z wyjątkiem nawadniania kropelkowego przy pomocy taśm kroplujących). Od nich zależy skuteczność nawadniania i ilość zużytej wody, a więc także wysokość plonów, atrakcyjny wygląd terenu i rentowność uprawy.

Zraszacze mają pozornie proste zadanie: dostarczyć wodę tam, gdzie jest potrzebna, w ilości niezbędnej dla prawidłowego wzrostu roślin. W rzeczywistości wybór zraszaczy, które dobrze nawodnią teren, wymaga wiedzy i doświadczenia, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z ukształtowaniem terenu, charakterem uprawy, klimatem.

Wiele zraszaczy, jeden cel

W zestawie zraszaczy nawadniających jeden teren mogą się znaleźć modele o różnych parametrach technicznych. O zasięgu zraszacza decyduje trajektoria strumienia wody, a szerokość i gęstość strumienia zależą od kształtu i rozmiaru dysz. Kształt nawadnianej powierzchni jest wypadkową zasięgu oraz kąta obrotu zraszacza. Może to być koło albo wycinek koła (mówimy wtedy o zraszaczach sektorowych).

Uzyskanie właściwego pokrycia terenu – zwłaszcza jeśli jego kształt jest skomplikowany, a potrzeby roślin zróżnicowane – wymaga współpracy wielu zraszaczy o indywidualnie dobranych charakterystykach.

Rodzaje zraszaczy

Zraszacze – ze względu na konstrukcję – można podzielić na kilka grup: rotacyjne, impaktowe, mikrozraszacze, zamgławiacze. Różnice w rozmiarach i wykonaniu sprawiają, że w obrębie każdej z tych grup spotyka się urządzenia o różnej wydajności i wytrzymałości, opadzie i trajektorii. Do nawadniania upraw, terenów sportowych czy sadów potrzebne są wytrzymałe zraszacze wykonane z brązu, znoszące intensywną eksploatację w trudnych warunkach.

Na stałe lub na chwilę

Zraszacze mogą być montowane na stałych stanowiskach (jeśli woda jest dostarczana instalacją ukrytą pod powierzchnią ziemi) albo doraźnie – w zależności od potrzeb na podstawach przenośnych lub wbijanych w ziemię. Zraszacze przenośne o dużej wydajności stosuje się na terenach sportowych (np. boiskach piłkarskich), na których nie można umieścić stacjonarnych urządzeń.

Ogrody przydomowe

W przydomowych ogródkach dobrze sprawdzą się zraszacze o głowicach wykonanych z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych lub lekkich stopów. Do montażu stacjonarnego bardzo dobrze nadają się zraszacze wynurzalne, które w pozycji spoczynkowej nie wystają ponad grunt. Po włączeniu unoszą się one na wysokość kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów i działają podobnie jak inne zraszacze turbinowe, rozpraszając strumień wody dookoła albo w ustawionym sektorze. Do tej grupy należą zraszacze firmy Hunter typu PGP, PGJ, PRO-SPRAY i inne.

Parki i tereny miejskie

Większa powierzchnia i związany z nią większy wydatek wody wymagają zraszaczy o wzmocnionej konstrukcji, z możliwością wymiany dysz. W parkach i terenach miejskich, podobnie jak w ogrodach przydomowych, korzystny jest montaż na stałe, więc optymalne są zraszacze wynurzeniowe. Firma Milex ma w swej ofercie wiele tego typu zraszaczy firmy Hunter, a wśród nich modele: I-25, I-60, I-90.

Pola golfowe i tereny sportowe

Wymagania pól golfowych i innych terenów sportowych są jeszcze wyższe. Zraszacze przeznaczone dla tych terenów są wydajne, można je precyzyjnie regulować, są też wyposażane we wbudowane elektrozawory z regulacją ciśnienia współpracujące ze sterownikami mikroprocesorowymi. Do tej grupy należą modele: G995, G990, I80, I90 firmy Hunter.

Sady i pola uprawne

Sady i pola uprawne – czyli duże, z reguły płaskie powierzchnie – umożliwiają zastosowanie zraszaczy o dużym zasięgu i wydajności, montowanych stosunkowo wysoko nad gruntem. Takie właściwości mają zraszacze z serii AQ Automat.

Do ochrony przeciwprzymrozkowej drzew używa się zraszaczy, które mogą pracować przy temperaturze otoczenia sięgającej -5°C. Precyzyjne podawanie mniejszych ilości wody zapewniają m.in.: zraszacz R 2000 oraz mikrozraszacze R5 i R10 firmy Nelson.

Szkółki drzew i krzewów

Do nawadniania szkółek drzew i krzewów polecane są efektywne zraszacze rolnicze, a w szczególności rotory R2000 i R2000WF. Ich zastosowanie pozwala obniżyć koszty systemu nawadniania, gdyż umożliwiają one wykorzystanie rur o niewielkich przekrojach.

Szklarnie

W szklarniach zraszacze są wykorzystywane nie tylko do nawadniania. Umożliwiają również modyfikację klimatu: zwiększenie wilgotności powietrza i obniżenie temperatury. W tej kategorii firma Milex poleca zamgławiacze i mikrozraszacze Rivulis, Automat oraz Agristand.

Projektowanie i wykonanie instalacji nawadniającej nie jest proste. W doborze najlepszych, najbardziej odpowiednich dla danego zastosowania zraszaczy pomogą specjaliści firmy Milex. Wieloletnie doświadczenie, bogata wiedza techniczna i szeroka oferta produktów renomowanych producentów – wszystko to sprawia, że klienci Milex otrzymują fachowe doradztwo w zakresie profesjonalnych systemów nawadniania.