fbpx

Nawadnianie ogrodów przydomowych

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. Do utrzymania ogrodu w dobrej kondycji służą automatyczne systemy nawadniania. Nowoczesne rozwiązania do nawadniania ogrodów przydomowych pozwalają zaoszczędzić czas i wodę, dostarczając jednocześnie roślinom dokładnie tyle wody, ile potrzebują.

Odpowiednie nawadnianie ogrodów przydomowych jest kluczowe dla utrzymania trawnika i nasadzeń w dobrej kondycji. Aby system nawadniania był skuteczny, musi być odpowiednio zaprojektowany. Projekt powinien uwzględniać kształt ogrodu, tworzącą go roślinność oraz elementy architektury, a także zmieniające się wraz ze wzrostem roślin zapotrzebowanie na wodę. Na etapie projektowania należy także uwzględnić ewentualne plany rozbudowy ogrodu o nowe elementy (altany, place zabaw etc.). 

Projekt systemu nawadniania można wykonać samodzielnie, ale jego wykonanie można także zlecić instalatorowi systemów nawadniania lub firmie specjalizującej się w aranżacji ogrodów. Więcej informacji o projektowaniu ogrodu można znaleźć we wpisie pt. „Dlaczego lepiej nie oszczędzać na projekcie systemu nawadniania i powierzyć wykonanie profesjonalistom”. Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z naszą projektantką – Pauliną.

https://www.milex.pl/blog/projektowanie-systemow-nawadniania-ogrodow-przydomowych/

Kształt terenu, rodzaj nasadzeń

Na etapie wyboru optymalnego systemu nawadniania ogrodów przydomowych należy uwzględnić przede wszystkim rodzaj nasadzeń oraz sposób ukształtowania terenu. Do nawadniania trawy, zwłaszcza na krótkich odcinkach, doskonale nadają się zraszacze MP Rotator, których zasięgi zaczynają się już od 1,8 m. Przy większych odległościach najlepiej sprawdzają się zraszacze PGJ i PGP

Niewątpliwą zaletą dysz MP Rotator jest zużywanie mniejszej ilości wody w porównaniu z konwencjonalnymi dyszami do zraszaczy statycznych (oszczędności mogą sięgać 30%). Dysza umożliwia precyzyjne dopasowanie parametrów nawadniania, a generowany przez nią strumień wody jest odporny na podmuchy wiatru. Z kolei opatentowane rozwiązanie „podwójnego wynurzenia” (double-pop) umożliwia płukanie dyszy podczas uruchamiania i wyłączania, co przeciwdziała jej zanieczyszczeniu.

Do nawadniania drzew, krzewów oraz żywopłotów powszechnie wykorzystuje się linie kroplujące, które pozwalają na dostarczanie odpowiedniej ilości wody bezpośrednio do strefy korzeniowej. To najbardziej precyzyjne rozwiązanie pozwalające ograniczyć straty wody do niezbędnego minimum. 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wśród linii kroplujących jest linia WATERMIL DRIP PC z kompensacją ciśnienia wody, dostępna w ofercie firmy MILEX. Z powodzeniem może być ona wykorzystywana do nawadniania terenów nierównych, pochyłych, a także długich ciągów. Szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań pozwala optymalnie dobrać średnice i rozstaw emiterów do potrzeb konkretnych roślin. 

Wygoda i oszczędność 

Automatyczne systemy nawadniania ogrodów przydomowych to rozwiązania wygodne, oszczędne, nowoczesne i inteligentne. Dzięki sterownikom Hydrawise od firmy Hunter automatyczne ogrodowe systemy nawadniania można obsługiwać zdalnie z dowolnego miejsca za pomocą smartfona, tabletu lub przeglądarki internetowej. Zastosowana w sterowniku funkcja Predictive Watering modyfikuje harmonogram nawadniania na podstawie prognozy temperatur, prawdopodobieństwa opadów, wiatru oraz wilgotności, co zapewnia maksymalne oszczędności wody, zachowując jednocześnie nasadzenia w zdrowej kondycji i nadając im piękny wygląd. Istnieje możliwość rozbudowania automatycznego systemu nawadniania o przepływomierz, a także ustawienia automatycznych powiadomień o ewentualnych uszkodzeniach w przewodach lub zraszaczach.