fbpx

Na co zwracać uwagę, wybierając nasiona traw?

Trawnik jest prawdopodobnie najczęściej spotykaną formą zagospodarowania terenu. Nie znaczy to, że urządzanie go jest łatwe i szybkie. Już na etapie planowania trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Jaką funkcję będzie pełnił trawnik? Jak ukształtowany i nasłoneczniony jest teren? Jaką glebę mamy do dyspozycji? Odpowiedzi wskażą, jak przygotować glebę, jakiej mieszanki nasion użyć i jak zaplanować nawadnianie trawnika.

Trawniki możemy podzielić na trzy główne grupy: ozdobne, rekreacyjne i sportowe. W pierwszym przypadku liczy się przede wszystkim estetyka. Trawniki tego typu nie są narażone na deptanie, a jeśli urządza się je przy domu, to najczęściej są to miejsca wyłączone z użytkowania. Trawniki rekreacyjne łączą funkcję ozdobną i użytkową, jak większość trawników przydomowych wykorzystywanych do odpoczynku, gier i zabaw. Trawniki sportowe, mocno obciążone, spotkamy na boiskach, polach golfowych, a także na uczęszczanych terenach zielonych.

Skład mieszanki

Sukces zależy przede wszystkim od składu mieszanki nasion – użytych gatunków i odmian traw oraz ich proporcji. W mieszankach wykorzystywanych w Polsce do obsiewania trawników rekreacyjnych często spotyka się nasiona życicy trwałej (Lolium perenne). Charakteryzuje się ona szybkim przyrostem, ale jest wrażliwa na przesuszenie. Kolejnym popularnym gatunkiem jest odporna na mrozy i susze kostrzewa czerwona rozłogowa (Festuca rubra rubra). Gęstą murawę daje kostrzewa nitkowata (Festuca capillata) o drobnych liściach, która nie powinna być wysiewana w mieszankach, lecz samodzielnie, gdyż zmieszana z trawami o dłuższych liściach bywa zagłuszana w pierwszym okresie wzrostu. Bardzo trwała jest wiechlina łąkowa (Poa pratensis), która doskonale sprawdza się także na intensywnie eksploatowanych trawnikach sportowych. Nie należy mylić jej z wiechliną gajową (Poa nemoralis), wykorzystywaną do obsiewania trawników łąkowych, zakładanych w miejscach częściowo zacienionych.

Oceniając koszt zakupu nasion, należy zwrócić uwagę na normę wysiewu. Droższe mieszanki, dla których norma wysiewu jest niska, mogą się okazać bardziej opłacalne niż tanie, gorszej jakości i o wysokiej normie wysiewu. 

Firma Milex oferuje doskonałą mieszankę WATERMIL Professional Grass Seeds przeznaczoną dla ogrodów przydomowych o średnim stopniu użytkowania i terenów użytkowych. Mieszanka składa się z nasion siedmiu gatunków i odmian trawy, a zawiera aż 20% szlachetnej wiechliny łąkowej. Wysoka zawartość wiechliny łąkowej (20%) gwarantuje trwałą, wieloletnią, gęstą darń przy niskiej normie wysiewu (25 g/m2).

Mieszanki nasion dobiera się na podstawie informacji o gatunkach traw. Żeby właściwie ocenić jakość mieszanki, trzeba wziąć pod uwagę także ich odmiany, bo w obrębie jednego gatunku mogą występować zarówno bardzo dobre, jak i bardzo słabe odmiany traw. Milex zwraca na to uwagę i w swoich mieszankach wykorzystuje wyłącznie nasiona pochodzące z certyfikowanych upraw – mówi Radosław Marek z firmy Milex. 

Nasze mieszanki wzbogacamy dużymi dawkami wiechliny łąkowej, która ma kilka wspaniałych cech. Jej drobne liście są bardzo ładne i wytrzymałe; wiechlina bardzo dobrze się ukorzenia i wzmacnia grunt. Co więcej, rozmnaża się przez podziemne rozłogi, co sprawia, że z roku na rok trawnik jest mocniejszy i bogatszy w wiechlinę łąkową – dodaje. 

Jakość nasion

Urządzanie trawnika jest procesem długotrwałym, wymagającym dużego nakładu pracy i środków. Przygotowanie gleby, wysianie nasion, nawadnianie, koszenie, nawożenie – wszystko to decyduje o ostatecznym wyglądzie, walorach użytkowych i trwałości trawnika. Skutki większości błędów można skorygować, z jednym wyjątkiem: wysiania nasion złej jakości, to znaczy takich, które nie wzejdą albo okażą się zanieczyszczone nasionami chwastów. Dlatego tak wielkie znaczenie ma renoma producenta i dostawcy nasion.

W doborze najlepszych gatunków traw i we wszelkich kwestiach związanych z nawadnianiem i pielęgnacją terenów zielonych pomogą specjaliści z firmy Milex. Lata doświadczeń, współpraca z najlepszymi producentami nasion, nawozów i sprzętu sprawiają, że firma Milex zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie projektowania, przygotowania gleby, wykonania, nawadniania i nawożenia trawników.